W razie awarii dzwoń! Tel. 501-628-480, 32 282-47-25

Main menu

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne w budowanym domu?

Ilość i rozmieszczenie gniazd elektrycznych w budowanym domu muszą być dobrze przemyślane. Ogólnie przyjmuje się, że na 5 m kw. pokoju mieszkalnego powinno przypadać jedno podwójne gniazdko. Dobrze, gdy projekt rozmieszczenia gniazd elektrycznych uwzględnia planowany układ mebli i urządzeń zasilanych prądem w zagospodarowywanych pomieszczeniach. Gniazdka w pokojach mieszkalnych montuje się najczęściej na wysokości 0,3 m.

W kuchni powinno być co najmniej 5–6 gniazd ze stykiem ochronnym, w tym gniazda wysokonapięciowe do podłączenia kuchenki elektrycznej i lodówki. Dodatkowo, gniazdka zamontowane w sąsiedztwie zlewu kuchennego muszą być wyposażone w klapkę ochronną i specjalne uszczelki, zabezpieczające je przed zamoczeniem. Gniazdka w kuchni montowane są przeważnie na wysokości 0,85-1,15 m.

W łazience powinno się umieścić przynajmniej jedno wysokonapięciowe gniazdo z bolcem (do podłączenia pralki) oraz jedno podwójne gniazdo zwykłe dla urządzeń włączanych okazjonalnie (suszarka, golarka, lokówka, prostownica). Gniazdko przy umywalce powinno być wyposażone w uszczelki i klapkę ochronną. Dodatkowo odległość między gniazdem elektrycznym a wanną lub kabiną natryskową nie powinna być mniejsza niż 0,6 m. W łazience gniazdka montuje się na ogół na wysokości 1,4 m.

W pozostałych pomieszczeniach powinno znajdować się jedno podwójne gniazdo (np. do podłączenia odkurzacza).

Warto również zawczasu pomyśleć o specjalnych gniazdach elektrycznych, montowanych na zewnątrz budynku i w garażu.

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress